Viroložka Peková je horkou kandidátkou na anticenu Bludný balvan. Za „ryzí spekulace a lži“ o koronaviru

Český klub skeptiků Sisyfos se obvykle velmi ostře vyjadřuje na adresu mnoha údajných šarlatánů, kteří si vědu pletou s konspirací a pseudovědou. V době neutuchající debaty o hrozbě covidu-19, plné rozporuplných vyjádření i ze strany slovutných odborníků, jako by se ale čeští skeptici kritizovat báli. Proč? „Není to tak, že bychom se báli známých jmen. Důvod je jinde. Horkým kandidátem na anticenu Bludný balvan je viroložka Soňa Peková,“ uvedl v rozhovoru pro INFO.CZ předseda Českého klubu skeptiků Sisyfos, lékař Jaromír Šrámek.

Během pandemie o vašem klubu opravdu nebylo vůbec slyšet. Leckdo si může říci: strefují se do každého bylinkáře, ale kritiky bludů, šířené někdy i slovutnými lékaři, se bojí. Není to tak?

Důvod, proč jsme se k debatě o covidu příliš nevyjadřovali, je jednoduchý. Nemáme zatím personální kapacitu na nějakou hlubší rešerši tohoto druhu. Ve výboru klubu je nás pět, z toho jediný lékař, kterým jsem já. Ale já jsem navíc pracoval jako patolog a teď jsem na teoretickém pracovišti, takže by možná vypadalo hloupě a neprofesionálně, kdybych se vyjadřoval například k práci epidemiologů.

Mnoho vašich kolegů si ale s otázkou odbornosti příliš hlavu neláme. Kardiochirurg profesor Pirk na začátku pandemie doporučoval rychlé promoření populace, onkolog profesor Žaloudík v mnoha rozhovorech zpochybňuje účinnost roušek, zubař Šmucler se prakticky každý den vyjadřuje snad úplně ke všemu, včetně možného původu viru. To vám jako skeptikům nevadí?

Ale ano, pochopitelně sledujeme, že i řada slovutných odborníků dnes porušuje zásady odborné diskuse, často jsou to jen spekulace bez argumentů. Nejde o to, jestli ti lidé mají pravdu či nikoliv, ale o to, zda mají svá tvrzení podložená alespoň minimálními důkazy a snaží se poctivě dopátrat pravdy.

Můžete konkrétně jmenovat, kdo ze známých lékařů či epidemiologů se podle vás jako předsedy klubu skeptiků dopouští v souvislosti s covidem-19 největších fabulací?

Jmenovat bych zatím nechtěl, mohlo by to být i žalovatelné. Ale připravujeme společně s kolegy nominaci na anticeny Bludný balvan. A tam se podle mého názoru některá známá jména, spojená s vyjadřováním při pandemii, určitě objeví.

Šarlatán Zima? Rektor Univerzity Karlovy čelí kritice za „šíření konspiračních teorií“

sinfin.digital