Hlavní obsah

Pirátská bouře utichla, Bartošova kumulace funkcí už se neřeší

Právo, Jiří Mach

Možný souběh funkce poslance a ministra, který ještě před pár dny vyvolával bouře na pirátském fóru, už není pro vedení strany hlavní problém. Šéf strany Ivan Bartoš tak má zřejmě cestu do vlády Petra Fialy posvěcenou a nemusí se vzdávat poslaneckého mandátu.

Foto: Jan Handrejch, Právo

Předseda Pirátů Ivan Bartoš.

Článek

Republikový výbor v úterý ráno rozhodl, že „projednání rizika kumulací funkcí u poslanců“ ukončí bez přijetí rozhodnutí. Ruku pro to v internetovém hlasování zvedlo 13 členů republikového výboru, tři se zdrželi a pět požadovalo přísný postup vůči Bartošovi.

Ten zahrnoval výzvu všem Pirátům i nezávislým kandidátům za Piráty, aby se řídili Všeobecným kodexem veřejného zastupitele, a tedy zejména bodem 6, který uvádí: „V případě zvolení za Piráty se zavazuji současně vykonávat jen jednu uvolněnou volenou veřejnou funkci (poslanec, senátor, člen vlády, prezident, uvolněný zastupitel apod.) a vyhradit si na výkon veřejné funkce potřebný čas.“

Výbor by pak měl prohlásit, že porušování kodexu závažně poškozuje dobré jméno strany, a uložit republikovému předsednictvu zajistit plnění kodexu. Šéfem předsednictva je právě Bartoš a ostatní místopředsedové.

Proč by musel být ve vládě předseda – navíc pod jehož vedením strana utrpěla katastrofální porážku?
Dalibor Záhora

Na toto usnesení se však nenašlo dost hlasů, ač kumulace funkcí poslance a ministra vyvolávala mezi Piráty zlou krev.

Nakonec pro ukončení debaty bez usnesení hlasoval i třeba člen republikového výboru Dalibor Záhora, který je ve straně pokládán za věčného rebela a kverulanta.

Piráti schválili nominaci Šalomouna na ministra pro legislativu

Domácí

„Zkus mi zdůvodnit, proč by musel být předseda strany ve vládě – navíc aktuálně předseda, pod jehož vedením strana utrpěla tak katastrofální porážku? Místo aby udělal aspoň nějakou sebereflexi či nějaké politické gesto, žene stranu do dalšího zbytečného konfliktu (kumulace), který nás už nyní poškozuje a bude zákonitě poškozovat i v dalších několika týdnech,“ napsal Záhora v diskusi výboru.

Posléze připustil, že se situace změnila.

Silná podpora plebiscitu

Debata výboru se vedla ještě před ukončením stranického referenda o vstupu Pirátů do vlády, kdy se kumulace funkcí také hojně propírala. Nakonec pirátský plebiscit ukázal silnou podporu účasti Pirátů ve vládě za podmínek, jaké Bartoš a další vyjednávači zajistili. Pro se vyjádřilo 82 procent hlasujících a celkem se zapojilo 90,7 procenta členů Pirátů, tedy 1082 z 1193.

Bartoš ještě před referendem stáhl nominaci šéfa poslaneckého klubu Pirátů Jakuba Michálka na post ministra pro legislativu, což mělo právě debatu nad kumulací funkcí uvolnit.

Piráti se chytili do pasti kumulace funkcí

Domácí

Za Michálka byla náhradnicí kandidátka za Piráty, zatímco za Bartoše by do Sněmovny šla kandidátka STAN, takže poslanecký klub by se zmenšil ze čtyř na tři členy. V případě Bartošovy situace byli i členové republikového výboru shovívavější. Nicméně Bartoš i Michálek si stojí za tím, že jejich setrvání ve funkcích by bylo v souladu s předpisy, protože s tím počítá schválená povolební strategie.

Proti usnesení nakonec hlasoval i odpůrce vstupu do vlády europoslanec Mikuláš Peksa i jeho asistent David Wagner, ale také jeden z nejhlasitějších odpůrců kumulace funkcí Jan Bednařík. Mezi těmi, kteří se zdrželi, byla například Bartošova manželka Lydie.

Reklama

Výběr článků

Načítám