Hlavní obsah

Další vyšinutý zákrok policie před malým dítětem

Právo, Aleš Fuksa

Uherským Hradištěm otřásá video, na kterém předvádějí strážníci městské policie těžký zákrok na muže bez roušky. Ten na videu přitom není nijak agresivní, ani se nebrání. Zásahu přihlížel plačící tříletý syn muže. Strážníci byli do vyřešení případu postaveni mimo službu.

Strážníci zaklekli muže bez roušky přímo před plačícím chlapcemVideo: Facebook Thomas-Georg Poehlmann

 
Článek

Nekompromisní zákrok strážníků, vymykající se chápání, směřoval na muže bez roušky. Ten na videu žádá, aby jej pustili. Svého otce se snaží malý chlapeček chránit. Jeden ze strážníků jej však od otce odstrkuje.

„Pusťte mne, pusťte mne, pusťte mne, Ježíši Kriste. Pusťte mne. Pomoc,“ opakuje stále muž, na kterém klečí dvojice strážníků. Dítě mezitím v breku utíká za ženou, která na ulici incident sledovala.

Video vzbudilo na sociálních sítích vlnu nevole. Deník Právo se snaží od rána dovolat šéfovi MP Uherské Hradiště Vlastimilu Pauříkovi. Ten ale nezvedá telefon. Jeho kolega, na kterého byl hovor přesměrovaný, Právu přiznal, že se jeho šéf snaží zjistit, k čemu přesně došlo a co předcházelo zákroku, který řada lidí na sociálních sítích vnímá jako nepřiměřený.

Policisté v Ostravě tvrdě zasáhli proti ženě bez roušky. Zaklekli na ni tři

Krimi

Video už viděl i starosta Uherského Hradiště a poslanec Stanislav Blaha, v jehož gesci je Městská policie Uherské Hradiště.

V tuto chvíli jsou oba strážníci až do vyřešení případu postaveni mimo službu
starosta Uherského Hradiště Stanislav Blaha

Město k incidentu v prohlášení uvedlo, že muž si i přes výzvy strážníků nenasadil roušku, neprokázal svou totožnost a chtěl se z místa vzdálit. Strážníci ho chtěli předvést k prokázání totožnosti. To mohou pouze na Policii ČR.

„Vzhledem k tomu, že při zákroku došlo k použití donucovacích prostředků (se záměrem muže předvést k prokázání totožnosti), a také vzhledem k tomu, že u události bylo přítomno malé dítě, které muže doprovázelo, nařídil starosta města důsledné prošetření celého zákroku s důrazem na adekvátnost užití donucovacích prostředků,“ uvedl v tiskové zprávě mluvčí radnice Jan Pášma.

„Událost považuji za velmi politováníhodnou, hlavně kvůli přítomnosti malého dítěte. Pokud se prokáže, že samotný zákrok byl neadekvátní, budou vyvozeny patřičné důsledky. V tuto chvíli jsou oba strážníci až do vyřešení případu postaveni mimo službu,“ uvedl Blaha.

Chlapec v Berouně neměl roušku a neuposlechl výzvu. Strážníci ho zpacifikovali

Krimi

Podle ženy napadeného muže neměl její manžel na ulici v centru Uherského Hradiště roušku. „Nebyl agresivní, jen si nechtěl dát roušku,“ uvedla na sociálních sítích. „A kdo by se chtěl ptát, kde byla máma, tak ta pracovala na covid ARO a starala se o ventilované pacienty. Manžela odvezli na stanici a syna nechali bez táty na ulici,“ dodala.

Reklama

Výběr článků

Načítám